Homme, 15. novembril 2024 kell 11.00 algab Välisministeeriumis rahvusvaheline aastakonverents „ÜRO resolutsioon 1325: naised, rahu ja julgeolek“.
Pressiteade
Eesti NATO Ühing
Tallinn, 14. november 2024.a.
Homme, 15. novembril 2024 kell 11.00 algab Välisministeeriumis rahvusvaheline aastakonverents „ÜRO resolutsioon 1325: naised, rahu ja julgeolek“. Konverentsil tutvustatakse esmakordselt uut NATO naised, rahu ja julgeolek poliitikat, arutletakse naiste esindatuse üle juhtivatel ametikohtadel ja sootundliku juhtimise olulisuse üle nii Eesti kui rahvusvahelisest vaatenurgast. Lisaks Eesti ekspertidele esinevad Kanada, Läti, Leedu ja Rootsi eksperdid, julgeoleku valdkonna ja diplomaatia esindajad.
Rahvusvaheline konverents rõhutab naiste kaasamise tähtsust riikide julgeoleku tagamisel. Konverentsil tutvustatakse NATO naised, rahu ja julgeoleku poliitikat. Arutelupaneelis anname ülevaate Eesti, Läti ja Leedu naiste esindatusest juhtivatel ametikohtadel ning arutleme kuidas suurendada naiste ja noorte osalust poliitikas, julgeolekus ja ettevõtluses. Lisaks analüüsitakse koos ekspertidega sootundliku juhtimise olulisust ning jagatakse parimaid praktikaid. Konverents teeb kokkuvõtte seni tehtust ja pakub koostöö kohti tulevikuks.
Avakõne peab Välisministeeriumi globaalküsimuste asekantsler Minna-Liina Lind. Peaesinejaks on Emily Watt teemal "NATO naised, rahu ja julgeolek" poliitika. Sõna saavad Kanada relvajõudude soonõunik ning eksperdid Eestist, Lätist, Leedust ja Rootsist.
Minna-Liina Lind, globaalküsimuste asekantsler: „ÜRO Julgeolekunõukogus resolutsiooni 1325 „Naised, rahu ja julgeolek“ tegevuskava globaalne elluviimine nõuab kõikide osapoolte ühiseid jõupingutusi. Oleme viimaste aastakümnete jooksul teinud naiste võimestamise ning seksuaal- ja soopõhise vägivalla vastase võitluse valdkonnas olulise edasimineku, kuid sõjad ja relvastatud konfliktid seavad saavutatu ohtu. Venemaa agressioonisõda põhjustab Ukraina rahvale igapäevaseid kannatusi, mõjutades sealhulgas enim just naisi ja tüdrukuid. Peame ühiselt töötame selle nimel, et lõpetada karistamatus ning võtta kurjategijad vastutusele”.
Konverentsi korraldab Eesti NATO Ühing (EATA) koostöös Välisministeeriumi, Kaitseministeeriumi, NATO peakorteri ja Kanada Suursaatkonnaga.
Konverentsi töökeeleks on inglise keel.
Kontaktisik: Kersti Siilivask, „Naised, rahu ja julgeolek“ projektijuht; tel. 58137097.
Registreerimine ja küsimused: info@eata.ee
Lisatud on ajakava.
Taust
Eesti toetab ÜRO resolutsiooni 1325 ning rakendab riiklikku tegevuskava alates 2010. aastast. Eesti kolmas tegevuskava aastateks 2020-2025 keskendub naiste olukorra parandamisele kriisikolletes ning konfliktipiirkondades elavate inimeste teadlikkuse tõstmisele, samuti naiste esindatuse suurendamisele rahu ja julgeoleku tagamisega seotud ametikohtadel.
10.30-11.00 Arrival and Registration
11.00-11.20 Welcome Greetings
Krista Mulenok, Secretary General, Estonian Atlantic Treaty Association
H. E. Laird Hindle, Ambassador of Canada to Estonia
11.20-11.40 Conference Opening
Minna-Liina Lind, Undersecretary of Global Affairs, Estonian Ministry of Foreign Affairs
11.40-12.00 Introduction of NATO Policy on Women, Peace and Security (2024)
Emily Watt, Women, Peace and Security Officer, NATO Office of the Secretary General (online)
12.00-12.20 “Women in Leadership - Politics”
Hanah Lahe, Member of the Parliament of Estonia
12.20-13.30 “Women in Leadership”
LCDR Sigrid Aas, Junior Researcher, Estonian Military Academy
Eva Kiršteine, Project Director, Women for Security, Latvia
Piret Potisepp, Director of Services, Estonian Chamber of Commerce and Industry
Moderator Rugilė Butkevičiūtė, Gender Equality Expert, Co-founder and Director of NGO Ribologija, Lithuania
13.30-14.30 Lunch
14.30-16.00 “Gender-Responsive Leadership and Accountability”
Lena Larsson, Senior Specialist in Leadership and Gender Equality, Folke Bernadotte Academy, Sweden (online)
Cdr Shannon Lewis-Simpson, Canadian Armed Forces, Canada’s delegate to NATO Committee on Gender Perspectives (NCGM)
Taavi Kotka, Founder of HK Unicorn Squad, Estonia
Moderator Marianne Mikko, Member of the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW) Committee
16.00-17.00 Farewell Reception