Eesti 19-aastat NATO-s

Koostöös Riigikantselei, Kaitseministeeriumi ja Välisministeeriumiga viisime läbi 29.03-04.04.2023 "Eesti NATO-s" kampaania.

Pressiteade:

Eesti tervitab täna ajaloolist sündmust, mil Soomest on saanud NATO liige.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Soome liitumine NATO-ga ajalooline sündmus nii meie põhjanaabrite, Läänemere piirkonna kui ka laiemalt kogu NATO jaoks. „See on tähtis päev ka Eesti jaoks. Eesti ja Soome on alati olnud lähedased sõbrad, nüüd oleme koos ka NATO liitlased. Sellest saab tugevamaks nii meie ühine julgeolek kui ka kogu Euro-Atlandi piirkonna julgeolek,“ ütles Kallas. „Soome kuulumine NATO-sse tähendab ka seda, et meil tekib uusi võimalusi oma kahepoolse kaitsekoostöö tihendamiseks. Eesti ja Soome on tänasest lähedasemad kui eales varem.“

Kallase sõnul on NATO liitlaste jaoks kõige suurem oht Venemaa ning meil tuleb valmistuda pikaajaliseks vastasseisuks. „NATO on astunud viimase aasta jooksul väga kaalukaid samme uue julgeolekuolukorraga kohanemiseks ja liitlaste julgeoleku kindlustamiseks. Alliansi laienemine ja Soome liitumine näitab selgelt, et NATO-l on Euro-Atlandi piirkonna julgeoleku tagamisel võtmeroll,“ sõnas Kallas.

Samuti märkis peaminister Kallas, et alates Soomele ja Rootsile liitumiskutse esitamisest on ratifitseerimisprotsess NATOs toimunud kiiresti. „Loodan, et ka Rootsi liitumisprotsess liigub edasi ja saame Rootsit peatselt NATO liikmena tervitada.“

„Eesti riigikaitse seisab kolmel tugeval sambal – meie rahva kaitsetahe, meie riigi kaitsevõimekus ja meie kindel koht NATO vihmavarju all. Ja see ühine NATO vihmavari on tugevam ning ühtsem kui kunagi varem. Tänase NATO päeva teeb aga veelgi erilisemaks see, saame NATO ühises peres tervitada uut ja meile väga olulist NATO liikmesriiki – meie head sõpra, põhjanaaber Soomet,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

„Minevik ei ole Eestile ja Soomele andnud võimalust riikidena üksteist õlg õla kõrval võitluses toetada, aga nüüd on see hetk saabunud ja seetõttu on tänane päev meie jaoks eriti südamelähedane,“ ütles välisminister Urmas Reinsalu. „NATO laienemine on ajalooline edulugu. Alates 1949. aastast on alliansiga liitunud 19 liitlast. See on tugevdanud allianssi, taganud miljonite Euroopa kodanike julgeoleku ning aidanud kaasa rahule ja stabiilsusele Euro-Atlandi piirkonnas. NATO uks jääb avatuks kõikidele Euroopa demokraatlikele riikidele, kes jagavad alliansi väärtusi, soovivad ja suudavad täita liikmesusega kaasnevaid kohustusi ning kelle liikmesus aitab kaasa meie ühisele julgeolekule,“ lisas Reinsalu.

Tervitamaks Soome liitumist NATO-ga värvub täna õhtul pimeduse saabudes Stenbocki maja Soome lipu värvidesse. Samuti kuvatakse hoonel fotosid Eesti ja Soome kahepoolsete suhete olulisematest sündmustest läbi aastate.

Soome liitub NATO-ga sümboolsel päeval – 4. aprillil tähistatakse NATO liikmesriikides iga-aastaselt ka NATO päeva. Täna 74 aastat tagasi sõlmiti Põhja-Atlandi leping ehk Washingtoni leping, millega loodi Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon.

NATO päeva raames korraldab Eesti NATO ühing koostöös välisministeeriumiga ka veebiseminari teemal „Eesti ja liitlassuhted“. Seminaril kõneleb välisministeeriumi kantsler ja Eesti NATO Ühingu liige Jonatan Vseviov. Veebiseminar algab kell 19:00 välisministeeriumi YouTube’i kanalil. Küsimusi on võimalik nii ette saata (info@eata.ee) kui ka esitada YouTube’is.

 
Allikas: https://www.vm.ee/uudised/eesti-tervitab-soome-liitumist-nato-ga

 

Intervjuud Välisministeeriumilt:

Jüri Luik

Margus Kolga

Sven Sakkov

Sven Jürgenson

Harri Tiido

 

Veebiseminar: 

29.03 eFP juht David Bevan

04.04 kantsler Vsevioviga teemal "Eesti ja liitlassuhted"