Eesti NATO Ühing tähistab sel aastal 24. sünnipäeva. Selle ajaga on nii maailmas kui Eestis toimunud suur hulk sündmusi ning täiskasvanuks sirgunud isegi uus põlvkond, kellede jaoks sündmuste algus jääb aega kui neid polnud veel sündinudki. Järgnevalt on sul võimalus koos meiega istuda virtuaalsesse ajamasinasse, et teha väike rännak läbi nende aastate.
Ajajoon
2. veebruaril 2001 aastal toimub välisministeeriumi saalis Eesti NATO Ühingu asutamiskoosolek. Nõukogu esimeheks valitakse Kalev Stoicescu ja juhatajaks Jörgen Siil. Ühingu peamiseks eesmärgiks saab tutvustada Eesti üldsusele NATO’t.
Esimesel tegevusaastal korraldati loengusarja “Räägime NATO’st” ja korraldati erinevaid seminare koostöös NATO teabekeskusega ning toimus NATO Ühingute katuseorganisatsiooni ATA (Atlantic Treaty Association) delegatsiooni visiit Eestisse, mille järel sai Eesti NATO Ühing ka ATA liikmeks.
2005. aasta septembris toimub Tallinnas NATO Ühingute katuseorganisatsiooni Atlantic Treaty Association’i 51. peaassamblee, kus osaleb üle 200 väliskülalise.
2011. aastal asutatakse EATA kaasosalusel Carolin Illenzeeri Fond, kelle eesmärgiks on koguda vahendeid teenistuses langenud või vigastada saanud Eesti kaitseväelaste laste toetuseks.
2011. aasta aprillis toimub esimest korda Balti-Vene Noortefoorum.
2013 aastaö toimub esimest korda rahvusvaheline noortekonverents „NATO & EL ümarlaud“ kuhu kandideeris kokku 120 tudengit ja noorametnikku ning kellest osalema valiti 50. Konverentsi paneelide osa toimub Tallinnas Olümpia hotellis ning simulatsioonide ja väitlusvõistluse osa Ida-Virumaal Saka mõisas.
2014. aasta 28. märtsil toimub Riigikogu valges saalis raamatu “Eesti NATO lugu 1991-2004” esitlus. Raamatus on kokku võetud Eesti NATO’sse saamise asjaolud ja tähtsündmused. Raamatu koostamisele aitas kaasa üle 30ne autori.
NATO’ga liitumise 10nda aastapäeva tähistamiseks korraldab EATA suurejooneilise ürituse Lennusadamas, kus näidatakse Eesti ja liitlaste sõjatehnikat ning esinevad välispoliitika ja sõjanduse asjatundjad. Just sel üritusel oli esmakordselt võimalus soetada “Anname au” kampaania sinililli.
2014. aasta kevadel külastab Eestit NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen, millele eelnevalt kiidab Põhja-Atlandi nõukogu heaks NATO kohaloleku suurendamise Balti riikides. Viimase raames asub Tapale USA soomusüksus.
Kusjuures sama aastal võidab NATONIA mäng NATO noorte loomekonkursi.
2014 aasta oktoobris toimub esimene konverents sarjast „Eesti julgeolek: minu panus“, mis on pühendatud tervikliku lähenemise elanikkonnakaitse aluste välja töötmisele. Konverentsi korraldati veel ka 2015, 2016 ja 2017 aastal ehk niikaua kuni Eesti Vabariigi Valitsus kiitis heaks tervikliku lähenemise kava elanikkonnakaitseks.
2015 aasta naistepäeval toimub Narvas projekti “Naised, rahu ja julgeolek” raames konverents, mis on pühendatud just piirlinna eripärast johtuvate julgeolekuteematele. Paneelides arutletakse piirilinna turvalisuse, sotsiaalse rahulolu ja riigikaitsesse panustamise võimaluste üle. Konverentsil osaleb üle saja inimese.
2016 aastal möödub 15 aastat EATA asutamisest, mille tähistamise raames toiumuvad terve aasta jooksul NATO-t ja julgeolekuteemasid tutvustavad üritused üle Eesti, koos Postimehega antakse vaälja arvamusartiklite sarja “Kümme müüti NATO kohta”, värske ilme saab EATA koduleht ning kord kuus hakkab ilmuma uudsikiri EATA liikmetele ja koostööpartneritele.
2016. aastal lähetab EATA esimest Korda Eesti noorte võistkonna rahvuvahelisele IT võistlusele “European Cyber Security Challenge”, kus osalejatel tuli lahendada erinevaid küberturvalisusega seonduvaid ülesandeid. Osalejate väljaselgitamiseks korraldas ühing koostöös Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutusega ja Kehtna Kutsehariduskeskusega üle-Eestilise eelvooru, mille võitjatele korraldati võistluseks valmistumise raames erinevaid temaatilsi koolitusi.
2017 aastal pälvib EATA vabatahtliku sõbra märgi, mida annab välja Eesti Külaliikumine Kodukant koos Siseministeeriumiga. Märk antakse organisatsioonidele, kes on vabatahtlike kaasamise põhjalikult läbi mõelnud ja korraldanud seda kooskõlas hea tavaga. Märgi andis pidlikul tseremoonial üle siseminister.
2018 sügisest kuni 2019 kevadeni korraldab EATA üritustesarja “NATO 70/Eesti 15”, mis oli pühendatud Eesti NATO’sse kuulumise aastapäevale ja NATO 70 aastaseks saamisele. Erinevad avalikud üritused, seminarid ja loomekonkursid olid suunatud nii eesti- kui venekeelsetele noortele, õpetajatele aga ka kogu avalikkusele ja pälvisid sooja vastuvõttu.
Koostöös Suurbritannia saatkonnaga korraldab EATA 2019 aasta novembris noortele suunatud ja NATO 70ndale astapäevale pühendatud mitmeosalise meistriklassi, kus noortel on võimalik kohtuda Suurbritannia kaitseatašee kolonelleitnant Matthew Hing’ga, suursaadik Theresa Bubbear’ga ja briti sõduritega, et arutleda hübriidohtude ning erinevate NATO liikmesriikide julgeolekuprobleemide üle.
2020 aasta alguses võtab maailmas võimust koroonaviiruse pandeemia, mille tõttu suletakse paljude riikide piirid ning kehtestatakse erinevaid kogunemis-, liikumis- ja tegevuspiiranguid. EATA asub otsima uusi viise, kuidas tekkinud oludes tegutseda. Appi võetakse webinarid, erinevad videolahendused ja sotsiaalmeedia kampaaniad. Kuna koolides on õppetöö distantsõppele viidud, siis annab EATA välja õppevideo gümnaasiumitele, milles tutvustatakse NATO’t, EATA’t, NATONIA mängu ja kaasaegse infosõja erinevaid aspekte.
29. juulil valiti esimest korda NATO Ühingute katuseorganisatsiooni Atlantic Treaty Associationi üks asepresidentidest Balti riikidest. Ühingu presidendiks valiti USA'st Jim Townsend ning asepresidentideks Alex Serban Rumeeniast ja Werner Fasslabend Austriast ja Krista Mulenok Eestist.